ការដាំបន្លែជាលក្ខណៈគ្រួសារ ទទួលបានបន្លែសុវត្ថិភាពសម្រាប់ទទួលទានផង និងអាចរកចំណូលបានទៀត
ហាក់ត្រូវបានប្រជាជនភាគច្រើនមើលរំលង ទាំងនៅទីក្រុង ទីប្រជុំជន ក៏ដូចជាតាមទីជនបទ ក៍ប៉ុន្តែការដាំដំណាំជាលក្ខណៈគ្រួសារនេះ ពិតជាមានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើន ត្បិតថា អាចទទួលបានបន្លែសុវត្ថិភាពសម្រាប់ទទួលទានផង ហើយថែមទាំងអាចលក់ចេញរកចំណូលប្រចាំថ្ងៃទៀតផង។ ការដាំបន្លែជាលក្ខណៈគ្រួសារនៅប្រទេសកម្ពុជា ហាក់ត្រូវបានប្រជាជនភាគច្រើនមើលរំលង ពោធិ៍សាត់ ៖
ជាគ្រូបង្គោល និងជាកសិករដាំដំណាំជាលក្ខណៈគ្រួសារ នៅក្នុងភូមិ ឈើទាលរូង សង្កាត់រលាភ ក្រុងពោធិ៍សាត់ ខេត្តពោធិសាត់ លោក ឈុំ យឿន
លោកបានរៀបចំសួនដំាដំណាំនៅក្បែរផ្ទះលើដីទំហំ ១០ម x ១០ម នៅក្នុងរបងផ្ទះដើម្បីដាំដំណាំគ្រប់ប្រភេទ មានដូចជា ត្រប់ ម្ទេស សណ្តែកគួរ ពោតបារាំង ផ្ទី ស្លឹកបាស់ជាដើម ដើម្បីទទួលទានខ្លួនឯងផង និងអាចលក់បានចំណូលចូលគ្រួសារប្រមាណ ២ម៉ឺនរៀល ទៅ ៣ម៉ឺនរៀល ជារៀងរាល់ថ្ងៃទៀតផងដែរ។ ជាគ្រូបង្គោល និងជាកសិករដាំដំណាំជាលក្ខណៈគ្រួសារ នៅក្នុងភូមិ ឈើទាលរូង សង្កាត់រលាភ ក្រុងពោធិ៍សាត់ ខេត្តពោធិសាត់
«គ្រួសារខ្ញុំចាប់ផ្តើមដំាបន្លែអស់រយៈពេល ៧ឆ្នាំមកហើយ ដោយសារការរៀបចំសួនបន្លែនៅតាមផ្ទះពិតជាបានទទួលអត្ថប្រយោជន៍ច្រើន ហូបបន្លែសុវត្ថិភាពក្នុងគ្រួសារផង និងអាចរកចំណូលបានចាយប្រចាំថ្ងៃ «គ្រួសារខ្ញុំចាប់ផ្តើមដំាបន្លែអស់រយៈពេល ៧ឆ្នាំមកហើយ ដោយសារការរៀបចំសួនបន្លែនៅតាមផ្ទះពិតជាបានទទួលអត្ថប្រយោជន៍ច្រើន ហូបបន្លែសុវត្ថិភាពក្នុងគ្រួសារផង និងអាចរកចំណូលបានចាយប្រចាំថ្ងៃ លោកថា ៖
ដោយមានជំនួយគាំទ្រថវិកាពីអង្គារនៅក្រៅប្រទេស ហើយមកទល់ឆ្នាំ២០២៥នេះ អង្គការបានបណ្តុះបណ្តាលពលរដ្ឋប្រមាណ ១២៥៤ គ្រួសារ សំដៅទៅលើពលរដ្ឋងាយរងគ្រោះ ដូចជាជនពិការ ស្រ្តីម៉េម៉ាយ មនុស្សចាស់ដែលចាំមើលកូនចៅនៅផ្ទះជាដើម។ អ៊ិន សក្ករ៉ា នាយិការអង្គការ មិត្តជួយមិត្ត ដើម្បីសួនដំណាំកម្ពុជា
មានប្រសាសន៍ថា គម្រោងនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងតាំងពីឆ្នាំ២០១៩ ដោយតំណាក់កាលដំបូង អង្គការបង្រៀនកសិករប្រមាណជា១៧គ្រួសារ ឱ្យក្លាយជាគ្រូបង្គោលសម្រាប់ជួយបណ្តុះបណ្តាលដល់ពលរដ្ឋក្នុងភូមិបន្តទៀត។
អ្នកនាង
«គម្រោងសួនដំណាំតាមផ្ទះនេះ ធ្វើឡើងគឺដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋចេះប្រើប្រាស់ដីឱ្យអស់លទ្ឋភាព ចេះទុកដាក់នូវកាកសណល់ជុំវិញផ្ទះ និងកែច្នៃធ្វើជាជី ដោយកាប់ដើមកន្រ្ទាំងខេត្ត លាយជាមួយលាមកគោមកធ្វើជាជីកំប៉ុស្ត៍ដាក់ដំាណាំ ។ ពន្យល់ឱ្យពលរដ្ឋយល់ច្បាស់ថា ពួកគាត់មានបន្លែសុវត្ថិភាព មានប្រភពបន្លែច្បាស់​លាស់សម្រាប់ទទួលទានក្នុងគ្រួសារ និងអាចលក់បានរកចំណូលចូលគ្រួសារទៀតផង»។ អ្នកនាងបញ្ជាក់ថា ៖
រហូតមកទល់បច្ចុប្បន្ន អង្គការបានបណ្តុះបណ្តាលពលរដ្ឋបានចំនួន ១២៥៤គ្រួសារ នៅឃុំចំនួន ៥ ក្នុងស្រុកចំនួន ៣ ដោយក្នុងនោះមានស្រុកកណ្តៀង ស្រុកបាកាន ក្រុងពោធិ៍សាត់ ខេត្តពោធិ៍។ អ្នកនាង អ៊ិន សក្ករ៉ា បន្តថា នៅថ្ងៃខាងមុខនេះ អង្គការនឹងខិតខំគៀងគរជំនួយសប្បុរសជនដទៃទៀត ដើម្បីធ្វើកិច្ចសហការជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ចុះបង្រៀនឱ្យប្រជាជនចេះដាំបន្លែតាមផ្ទះឱ្យបានកាន់តែច្រើន ជាគោលនយោបាយផ្តល់ផលចំណេញទាំងថវិកា ចំណេញទាំងសុខភាព កាត់បន្ថយការចំណាយ ជាពិសេស កាត់បន្ថយការកើតមានជំងឺដង្កាត់ផ្សេងៗថែមទៀត៕ គួរបញ្ជាក់ថា
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ កញ្ញា តន គុន្ធា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ កញ្ញា តន គុន្ធា ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក សាយ ព្រហ្មនីគឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក សាយ ព្រហ្មនីគឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ កញ្ញា តន គុន្ធា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ កញ្ញា តន គុន្ធា ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក សាយ ព្រហ្មនីគឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ កញ្ញា តន គុន្ធា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ កញ្ញា តន គុន្ធា លោក សាយ ព្រហ្មនីគឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ