វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ ជា​ចលករ​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុងកា​ររួមចំណែក​កាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រនៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​នៅកម្ពុជា ​បានចាប់ផ្ដើម​អភិវឌ្ឍន៍តាំងពីដើមទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៩០​ និងមានការ​វិវត្ត​ រីក​ចម្រើនយ៉ាង​ឆាប់រហ័សដែលធ្វើឱ្យវិស័យ​នេះក្លាយជា​ចលករមួយយ៉ាង​សកម្មក្នុងកា​រកាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ និងជួយលើក​កម្ពស់​ជីវភាពរស់នៅ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យកាន់តែប្រសើរ​ឡើងតាមរយៈការ​ពង្រីក​ការ​ផ្ដល់​សេវាហិរញ្ញវត្ថុ​នៅតាមទីជន​បទ​ក្នុងអត្រាការ​ប្រាក់​សមរម្យ ។​
នៅក្នុងសន្និសីទ​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ ឆ្នាំ២០២៥ កាលពីចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ នៅលើទឹកដីខេត្ត​សៀមរាប លោកជំទាវ ឌិត នីតា ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា (CMA) ​បានមានប្រសាសន៍ថា​ ការ​ទទួល​​កម្ចីពីមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានអនុញ្ញាតឱ្យ​ប្រជាជានមាន​ដើមទុន​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុងការ​ប្រកប​អាជីវកម្ម​ ហើយក៏បាន​ផ្ដល់​លទ្ធភាព​ដល់​សហគ្រាស​ធុនតូច និងមធ្យម ក្នុងការពង្រីក​សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច​របស់ខ្លួនផងដែរ ដែលកិច្ចការ​នេះ បានបង្កើត​ឱកាសការងារជាច្រើនជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅតាមមូលដ្ឋាន​ និងនៅតំបន់ទី​ជន​បទ​ ។​
លោកជំទាវបន្ត តាមរយៈតួនាទី​ដ៏សំខាន់​នេះ វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​នៅកម្ពុជា ត្រូវ​បានចាត់ទុក​ថា ជា​វិស័យចម្បង​ដែលគាំទ្រ​ដល់ការ​លើក​កម្ពស់​បរិយា​បន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅកម្ពុជា និង​ចូលរួម​ចំណែក​គាំទ្រ​ដល់​គោ​ល​​​ដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយ​ចីរភាព ។
លោកជំទាវ​បន្តទៀតថា ៖
«នៅក្នុង​ស្ថានភាព ដែល​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ​មានលក្ខណៈកាន់តែស្មុគ​ស្មាញ ហើយផល​ប៉ះពាល់​ពីស្ថានភាព​សង្គ្រាមកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ តម្រូវឱ្យ​កម្ពុជាខិតខំពង្រឹង​សមត្ថភាពរបស់ខ្លួន​បន្ថែមទៀត ដើម្បីដោះស្រាយ​បាននូវ​ការ​លំបាក​នានា​ចំពោះមុខ ក្នុងគោលដៅ​ធានា​ចីរភាព​នៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ពង្រីក​សក្ដានុពល ​និង​ប្រសិទ្ធភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ជាអតិបរមា ព្រមទាំង​ការ​បង្កើន​តម្លៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងវិស័យ​ធនាគារ​ និង​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជា​ចំណែកមួយ​នៃការ​ទ្រទ្រង់​សមត្ថភាពប្រកួត​ប្រជែង​របស់កម្ពុជា»។​
លោក​ ឌី រ៉ាដូ អភិបាលរង​ខេត្ត​សៀមរាប​បានថ្លែង​ឱ្យដឹងដែរថា បរិយាបន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ គឺជា​លទ្ធភាពទទួល​បាន​ និង​ប្រើប្រាស់សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ​ទាន់ពេលវេលា សម​ស្រប​តាមតម្រូវ​ការ​ មានតម្លៃសមរម្យ​ និងមានកិច្ច​ការពារ​តាមផ្លូវ​ច្បាប់​ ។ ទន្ទឹម​នេះ ការ​លើកកម្ពស់​បរិយាបន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ នឹ​ងផ្ដល់​ផល​ប្រយោជន៍​ជាច្រើនទាំង​ផ្នែកច្បាប់ សេដ្ឋកិច្ច ដល់​សហគ្រាស​ធុន​តូច និងមធ្យម និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលពុំ​មាន​លទ្ធភាពទទួល​បាន​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ផ្លូវការ ។​
លោក​បន្តថា ផល​ប្រយោជន៍​ទាំង​នេះ រួមមានការ​ជួយ​សម្រួលដល់​ជីវភាពរស់​នៅ ការ​ផ្ដល់​លទ្ធភាពដល់​ការ​សន្សំហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ការ​បង្កើតឱកាស​ធុរកិច្ច ដែល​នាំឱ្យ​ប្រជាជន​កាន់តែមានលទ្ធភាពច្រើនជាង​មុន ក្នុងការទទួលបានសេវា​ចាំបាច់​នានា ដូចជា ​ការ​លើកកម្ពស់វិស័យអប់រំ សេវាសុខភាព អនាម័យ និងទឹកស្អាត​ជាដើម ។ ចំពោះសហគ្រាស​ធុន​តូច និងមធ្យម ផលប្រយោជន៍​មានដូចជា​ការ​បង្កើន​លទ្ធភាពវិនិយោគ ការ​ទទួលបានសេវាប្រឹក្សា​ជាដើម ។ ដូច្នេះការ​រៀបចំឱ្យ​មានយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្ដីពីបរិយាបន្ន​ហិរញ្ញវត្ថុ គឺពិតជា​ចាំបាច់ ក្នុងការ​សម្រេច​បាននូវ​ផល​ប្រយោជន៍ទាំង​នេះ ៕