វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-19 ចំនួន 2លានដូសទៀតនឹងមកដល់កម្ពុជាក្នុងខែមិថុនានេះ
បន្ថែមពីលើវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-19 ចំនួន1លានដូសដែលទើបទទួលបាននៅព្រឹកថ្ងៃនេះ នៅមានចំនួន2លានដូសទៀត ត្រូវបានរំពឹងថាអាចនឹងដឹកជញ្ជូនមកដល់ទឹកដីកម្ពុជានៅក្នុងអំឡុងមិថុនា ឆ្នាំ2021 សម្រាប់អនុវត្តផែនការចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេស។ នេះបើតាមលើកឡើងពីសំណាក់មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសុខាភិបាលនៅថ្ងៃទី8 ខែមិថុនា ឆ្នាំ2021នេះ។
ដូចការគ្រោងទុក ពីវ៉ាក់សាំងប្រយុទ្ធប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-19 ស៊ីណូវ៉ាក់ (Sinovac Vaccine) ចំនួន50ម៉ឺនដូស និង​ស៊ី​ណូ​ហ្វាម (Sinopharm Vaccine)ចំនួន50ម៉ឺនដូស ដែល​​ជាជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងជាការបញ្ជាទិញ​របស់​រាជរដ្ឋា​ភិបាលកម្ពុជា សរុបចំនួន​1លាន​ដូសបានដឹកមកដល់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី8 ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ2021 តាមជើងហោះហើរពិសេស និងដឹកដោយយន្តហោះរបស់ចិន។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល លោកជំទាវ​ យក់ សម្បត្តិ បានថ្លែងប្រាប់​ក្រុមអ្នក​សារព័ត៌មានថា ថ្ងៃនេះ​កម្ពុជាបានទទួលវ៉ាក់សាំងចំនួន​1លានដូស​ព្រមទាំងសម្ភារៈបរិក្ខារផ្សេងៗទៀត ដូចជា ស៊ីរ៉ាង និង​ម្ជុល សម្រាប់បម្រើឱ្យការងារចាក់វ៉ាក់សាំង ដែលជាជំនួយឥតសំណងរបស់រដ្ឋាភិបាលចិន ជូនចំពោះ​រាជ​រដ្ឋា​ភិបាលកម្ពុជា។
លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍ថា ៖«ប្រសិនបើគ្មានការប្រែប្រួលទេ យើងរំពឹងថានៅថ្ងៃទី12 ខែមិថុនាខាងមុខ យើងនឹងទទួលវ៉ាក់សាំងដែលកម្ពុជាបានបញ្ជាទិញចំនួន 1លានដូសពីក្រុមហ៊ុនស៊ីណូហ្វាម និងថ្ងៃទី19ខែមិថុនា កម្ពុជានឹងទទួលចំនួន1លានដូសទៀត ដែល កម្ពុជាបានបញ្ជាទិញពីក្រុមហ៊ុនស៊ីណូវ៉ាក់ផងដែរ»។
វ៉ាក់សាំង1លានដូស ដែលបានដឹកមកដល់កម្ពុជានៅថ្ងៃនេះ គឺជាវ៉ាក់សាំងជើងទី6ហើយ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានបញ្ជាទិញពីក្រុមហ៊ុនស៊ីណូវ៉ាក់ ខណៈជើងទី1 មានចំនួន 1.5​លាន​ដូស បានដឹកមកដល់កម្ពុជាកាលពីថ្ងៃទី26 ខែមីនា ជើងទី2មានចំនួន 50ម៉ឺនដូស ដឹកមកដល់កម្ពុជានៅថ្ងៃទី17 ខែមេសា ជើងទី3មានចំនួន 50ម៉ឺនដូស ដឹកមកដល់កម្ពុជាថ្ងៃទី11 ខែឧសភា និងជើងទី4 មានចំនួន 50ម៉ឺនដូស ដឹកមកដល់ថ្ងៃទី16 ខែឧសភា និងជើងទី5 មានចំនួន 1លានដូស ដឹកមកដល់កម្ពុជាកាលពីថ្ងៃទី23 ខែឧសភា។
លោកជំទាវបានគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្ពុជាក៏បានបញ្ជាទិញរួចហើយនូវវ៉ាក់សាំងចំនួន4លានដូស​ផ្សេងទៀតពីក្រុមហ៊ុនស៊ីណូវ៉ាក់ ខណៈការបញ្ជាទិញពីក្រុមហ៊ុនស៊ីណូហ្វាមចំនួន 4លានដូស​ដូចគ្នាផងដែរ​។ ដូច្នេះនៅសល់ក្នុងកិច្ចសន្យាចំនួន 3លានដូសបន្ថែមទៀតនៅក្រុមហ៊ុនស៊ីណូហ្វាម និងស៊ី​ណូ​វ៉ាក់​ចំនួន​ 3​​លាន​ដូសដូចគ្នា។
លោកជំទាវ យក់ សម្បត្តិ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ថ្វីបើកម្ពុជាអាចបញ្ជាទិញវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-19 ហាក់ដូចមានភាពងាយស្រួល ដើម្បីចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ​ដោយឥតគិតថ្លៃក៏ពិតមែន ប៉ុន្ដែធាតុពិតប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានខិតខំប្រឹងប្រែងខ្លាំងណាស់ ដោយមានទាំងការសរសេរ លិខិតផ្លូវការទៅរដ្ឋាភិបាលចិន ដើម្បីជួយសម្រួលក្នុងការផ្គត់ផ្គង់វ៉ាក់សាំងមកកម្ពុជា។
គួររំលឹកថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវផែនការយុទ្ធសាស្ត្រចាក់វ៉ាក់សាំងជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​នេះឱ្យ​បាន​លឿនបំផុត​តាមដែល​អាចធ្វើទៅបាន។ ទន្ទឹម​នឹងនេះរាជរដ្ឋាភិបាលស្វះស្វែងរកវ៉ាក់សាំង ហើយបាន​នាំ​មកដល់នូវវ៉ាក់សាំងជាបន្តបន្ទាប់សម្រាប់ចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋដោយគិតថ្លៃឲ្យបានប្រមាណ13លាន​នាក់ ត្រូវនឹងវ៉ាក់សាំងប្រមាណ 26លានដូស ខណៈដែលពេលនេះ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលជាង 2លាន 7សែននាក់ ឬស្មើនឹងជាង 27ភាគរយនៃចំនួន​ប្រជាពលរដ្ឋ​សរុបដែលត្រូវទទួលវ៉ាក់សាំង បង្ការជំងឺ កូវីដ-19 បានចាក់វ៉ាក់សាំងរួចរាល់ហើយ៕