ប្រជាជនកម្ពុជាជិត ៨ លាននាក់បាន និងកំពុងប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានសហការជាមួយគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើនក្នុងការធ្វើប្រតិបត្តិការ និងពង្រីកការទទួលយកសេវា«បាគង» ដែលជាប្រព័ន្ធទូទាត់គ្រប់គ្រងដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ជាក់ស្តែង ជាលទ្ធផលប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងមានអ្នកប្រើប្រាស់ជិត ៨ លាននាក់ ស្មើនឹងចំនួនជិតពាក់កណ្តាលនៃចំនួនប្រជាជនសរុប។
បាគង គឺជាប្រព័ន្ធទូទាត់ទូទាំងប្រទេសដែលផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យា Blockchain ពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានចាប់ផ្តើមដំណើរការជាផ្លូវការនៅក្នុងខែតុលា ឆ្នាំ២០២០ ហើយត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជារូបិយប័ណ្ណឌីជីថលរបស់ធនាគារកណ្តាលដំបូងគេរបស់ពិភពលោក (CBDC)។
ធនាគារកណ្តាលសង្ឃឹមថា បាគង នឹងរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេស ដោយបង្កើតប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុរួម ដែលប្រជាពលរដ្ឋអាចធ្វើប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុជាមួយស្មាតហ្វូន (ទូរស័ព្ទឆ្លាតវៃ ឬ Smartphone) របស់ពួកគេ។
កម្មវិធីបាគងលើទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃអាចប្រើនៅតាមបណ្តាហាង និងសម្រាប់ការផ្ទេរប្រាក់។ ប្រជាពលរដ្ឋមិនចាំបាច់ត្រូវការចុះឈ្មោះគណនីធនាគារនៅ “បាគង” ទេ ដរាបណាពួកគេប្រើប្រាស់លេខទូរស័ព្ទនៅកម្ពុជា។ អ្នកប្រើប្រាស់អាចផ្ញើប្រាក់ដោយការស្កេន QR កូដ ឬបញ្ជាក់លេខទូរស័ព្ទរបស់អ្នកទទួល។ ប្រតិបត្តិការអាចធ្វើឡើងជាប្រាក់រៀលកម្ពុជា ឬដុល្លារអាមេរិក។
យោងតាមធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានឱ្យដឹថា ៖
“កម្មវិធីបាគងមានអ្នកប្រើប្រាស់ប្រហែល ២៧០ ០០០ នាក់គិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១។ ជាមួយគ្នានេះ ធនាគារកណ្តាលបានសហការជាមួយធនាគារក្នុងស្រុក ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការ និងពង្រីកការទទួលយកសេវាបាគង។ ជាលទ្ធផល ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងមានអ្នកប្រើប្រាស់ប្រហែល ៧.៩ លាននាក់ ដែលជាចំនួនជិតពាក់កណ្តាលនៃចំនួនប្រជាជនសរុប ក្នុងនោះរួមទាំងអ្នកប្រើប្រាស់ដោយប្រយោលតាមរយៈកម្មវិធីពីធនាគារដៃគូ។ គិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា មានប្រតិបត្តិការសរុបចំនួន ៦.៨ លាន ដែលមានគិតជាទឹកប្រាក់ប្រមាណ ២.៩ ពាន់លានដុល្លារ”
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងប្រាប់ស្ថាប័នបណ្តាញសារព័ត៌មានជប៉ុនថា ៖
“បាគង អនុញ្ញាតឱ្យមានអន្តរប្រតិបត្តិការរវាងតួអង្គពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗគ្នានៅក្នុងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ ដែលធ្វើឱ្យការទូទាត់តាមឌីជីថលកាន់តែងាយស្រួល និងមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។ អន្តរប្រតិបត្តិការនេះរវាងតួអង្គផ្សេងៗគ្នានៅក្នុងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុនឹងមិនត្រឹមតែបង្កើតតម្លៃបន្ថែមដល់អ្នកប្រើប្រាស់ចុងក្រោយទាក់ទងនឹងសេវាកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយភ្ជាប់គម្លាតរវាងធនាគារ និងមិនមានធនាគារ, តភ្ជាប់តំបន់ជនបទ និងទីក្រុង ដូច្នេះវានឹងបង្កើតទំនាក់ទំនងកាន់តែប្រសើរក្នុងសង្គម”
លោកជំទាវបានថ្លែងបន្តថា នេះគឺជាការងារដ៏សំខាន់មួយ ជាពិសេសក្នុងចំណោមពលករចំណាកស្រុក និងនិស្សិតដែលចាកចេញពីភូមិកំណើតរបស់ពួកគេទៅធ្វើការ ឬសិក្សានៅតំបន់ទីក្រុង ហើយត្រូវការទំនាក់ទំនងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជាមួយគ្រួសាររបស់ពួកគេ។
នោះគឺជាហេតុផលសំខាន់មួយដែលធនាគារកណ្តាលបានបង្កើតរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលថ្មី ដោយដាក់ចេញនូវប្រព័ន្ធដែលនឹងផ្តល់ឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នានូវលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ ធនាគារកណ្តាលបានធ្វើការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា blockchain របស់ជប៉ុន Soramitsu ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង ដែលត្រូវបានដាក់ឈ្មោះតាមប្រាសាទបុរាណមួយក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ទន្ទឹមនឹងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់បាគងក្នុងស្រុក ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក៏កំពុងសហការជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនៅក្រៅប្រទេសផងដែរ។ កាលពីខែសីហា ឆ្នាំមុន ធនាគារកណ្តាល និងធនាគារពាណិជ្ជម៉ាឡេស៊ី Malayan Banking បានបង្កើតការផ្ទេរប្រាក់ឆ្លងព្រំដែនដោយប្រើប្រាស់បាគង ដោយអនុញ្ញាតពលករចំណាកស្រុកកម្ពុជាក្នុងប្រទេសម៉ាឡេស៊ីអាចប្រើប្រាសមធ្យោបាយផ្ញើប្រាក់យ៉ាងរហ័សទៅកាន់គ្រួសាររបស់ខ្លួន។
លោកជំទាវ ជា សេរី បានថ្លែងដូច្នេះថា ៖
“ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគជាតិនៃកម្ពុជាក្នុងការលើកកម្ពស់ការផ្ទេរប្រាក់ឆ្លងព្រំដែន តាមរយៈបាគងក៏ត្រូវបានរំពឹងថានឹងផ្តល់ឱ្យកម្មករចំណាកស្រុក ជាពិសេសស្ត្រី ដើម្បីឱ្យមានការគ្រប់គ្រងកាន់តែប្រសើរឡើងលើហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ ដោយអាចផ្ញើប្រាក់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពទៅកាន់អ្នកផ្តល់សេវាក្នុងស្រុក ដូចជាសាលារៀនជាដើម មន្ទីរពេទ្យ ឬក្រុមហ៊ុនឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ ដោយមិនមានអន្តរការី”
បាគងក៏ជាឧបករណ៍សម្រាប់ធនាគារកណ្តាលក្នុងការជំរុញឱ្យមានការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល។ ប្រទេសកម្ពុជាមានប្រព័ន្ធរូបិយប័ណ្ណពីរ ដោយប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកត្រូវបានប្រើសម្រាប់ប្រតិបត្តិការភាគច្រើន។ ធនាគារកណ្តាលសង្ឃឹមថា ការកើនឡើងនៃការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលតាមរយៈបាគងនឹងជួយក្នុងការគ្រប់គ្រងគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ។ គួររំលេចផងដែរ កាលពីថ្មីៗនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានទទួលពានរង្វាន់ផលិតផល និងសេវាកម្មដែលមានឧត្តមភាពប្រចាំឆ្នាំ២០២១ សម្រាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង (“Bank Digital Currency [Bakong]”) ពីទស្សនាវដ្តីជប៉ុន Nikkei ខណៈពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២៕