កម្ពុជា​ស្នើ​សុំ​ភាគីចិនជួយបង្កើត​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​ និ​ងតំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​នៅកម្ពុជា​បន្ថែមទៀត
ភ្នំពេញ ៖ ស្រ​បនឹង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​របស់ជប៉ុន​គ្រោងនឹង​លេច​រូប​រាង​នៅពេលឆាប់ៗនេះ កម្ពុជា​ក៏បាន​ស្នើ​ភាគី​ចិន​ជំរុញ​ការ​បង្កើត​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្មសេរី និង​តំបន់​សេដ្ឋ​កិច្ច​ពិ​សេស​​​នៅកម្ពុជា​បន្ថែម​ ដើម្បី​ទាក់​ទាញ​​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់មកពីប្រទេស​ចិន​ ដែល​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​នេះនឹង​ផ្ដោតលើ​វិនិយោគិនមកពី​ចិន​ផ្ទាល់​តែម្ដង​។​
នៅក្នុងជំនួប​ជាមួយឯកឧត្តម​ វ៉ាង យី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការ​បរទេស​ចិន​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្ដេច​មហា​បវ​រ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានស្នើ​ឱ្យភាគី ចិន​ពិនិត្យ​លទ្ធភាពក្នុងការ​ជំរុញ កិច្ច​សហ​ប្រ​តិបត្តិការ​​ក្នុងការ​បង្កើត​តំ​ប​ន់​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​កម្ពុជា-ចិន និងតំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​បន្ថែមទៀត​នៅកម្ពុជា ។
សម្ដេចធិបតីក៏បានលើកឡើងអំពីការ​រួម​ចំណែក​របស់​ចិន​ក្នុងការ​ផ្ដល់​លទ្ធភាពដល់​កម្ពុជា ក្នុងការកសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូចជាផ្លូវល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ ក្រុងព្រះសីហនុ និង​អា​កា​ស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប​អង្គរ ជាដើមដែលបានរួមចំណែក​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ។ តាមរយៈ​ការ​កំណត់​ការយក​ឆ្នាំ​២០២៤ ជា​ឆ្នាំ​នៃកា​រផ្លាស់​ប្តូរ​រវាង​ប្រជាជន​ និង​ប្រ​ជា​ជន​​ សម្ដេចធិបតី​ជឿថា​ កម្ពុជា​នឹង​មានរំហូរ​វិនិយោគ​ និងអ្នកទេសចរ​មកពី​ប្រទេសចិន​នឹងកើនឡើង​ថែមទៀត ។​
នៅក្នុងសេចក្ដី​ប្រកាសរួម​ស្ដីពីដំណើរទស្សនកិច្ច​របស់​ឯកឧត្តម ​វ៉ាង​ យី រយៈ​ពេល​៣ថ្ងៃនៅក្នុងព្រះរាជាណា​ច​ក្រ​កម្ពុជា​ ដោយភាគីទាំងពីរបានឯកភាពថា កម្ពុជា និង​ចិន គឺជា​មិត្ត​ដែក​ថែប​ដែលតែងតែ​នៅក្បែរ​គ្នា​ និងជួយ​គ្នា​ក្នុងគ្រា​លំបាក ។ ភាគីទាំងពីរ​ក៏បាន​ឯកភាព ធ្វើអានុភាវូបនីយកម្ម​​តួនាទី​សម្រួលរ​ប​ស់​គណៈក​ម្មាធិ​កា​រ​សម្រប​សម្រួល​អន្តរជាតិ​រដ្ឋា​ភិបាល​កម្ពុជា ចិន ដើម្បី​កសាង​សហ​គមន៍​វាសនា​រួម​ កម្ពុជា ចិន ក្នុងយុ​គ​សម័​​យ​ថ្មី​ប្រកបដោយ​គុណភាព​ខ្ពស់ កម្រិតខ្ពស់ និងស្តង់ដារខ្ពស់​ ព្រមទាំងរួមគ្នា​ជំរុញពហុភាគីនិយម ​និង​សកល​ភា​វូប​នីយ​កម្ម​​សេដ្ឋកិច្ច​ ដែលផ្ដល់​ប្រយោជន៍រួម​ប្រកបដោយ​សេរី បើក​ចំហ​ សមភាព ​និ​ងបរិយាបន្ន​ ។
ក្រលេកមកមើល​ការ​វិនិយោគ​របស់​វិនិយោគិន​ចិន​នៅកម្ពុជា​វិញ បើតាម​ការ​កត់សម្គាល់​ ក្នុ​ងរយៈពេល​ប៉ុន្មានខែដើមឆ្នាំ២០២៤​នេះ ឃើញថា​បណ្ដា​វិនិយោគិននានា​មកពី​ប្រ​ទេស​ចិន​​បាន​ចូលមកកម្ពុជា​ជា​ហូរហែ​ដើម្បី​ស្វែងរកឱកាស​វិនិយោគ​​ ជាពិសេស​ ទៅលើ​វិស័យ​អច​ល​ន​ទ្រ​ព្យ និងឧស្សាហកម្ម​ ដោយ​រំពឹងថា​កា​រវិនិយោគ​មកពីចិននឹង​កើនឡើង​នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤​នេះ​ឡើ​ង​វិ​ញ​ដូច​គ្រា​​មុនពេល​មានវិបត្តិកូវីដ ។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា​ ការ​បង្កើតតំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​នៅក្នុ​ងប្រទស​កម្ពុជា​ក្នុង​រយៈ​ពេលប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​កន្លងមកនេះឃើញថា ​ទទួល​បានការចាប់អារម្មណ៍​ពីបណ្ដា​វិនិយោគិនក្នុង និងក្រៅ​ប្រទេស​ជាច្រើន ដោយវិនិយោគិន​មិនពិបាកក្នុងកា​រស្វែងរកទីតាំង​សម្រាប់ការ​វិនិយោគរបស់​ខ្លួនឡើយ ដោយគេអាច​ដាក់ទីទាំង​វិនិយោគ​នៅក្នុង​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ដែលមានស្រាប់ ហើយ​ចាប់ផ្ដើមដំណើរការ​វិនិយោគភ្លាមៗ ដោយមិនស្មុគ្រ​ស្មាញ​​ឡើ​យ ៕