ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ កម្ពុជា​ទទួលបានលំហូរ​វិនិយោគផ្ទាល់​ពីបរទេស​ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ៥,១ពាន់​​លានដុល្លារអាមេរិក​ មានកំណើន​ប្រមាណ ១៦ភាគរយ​ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ ខណៈលំហូរ​វិនិយោគផ្ទាល់​ពីប្រទេស​ចិន​មានទំហំ ៣,៧៦ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ឬស្មើនឹង ៧៣,៧ភាគរយ​ ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ចេញផ្សាយ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
បើតាមរបាយការណ៍​បានបង្ហាញផងដែរថា វិស័យ​កម្មន្ត​សាល បានស្រូបទាញ​ទុនវិនិយោគ​ផ្ទាល់ពីបរទេស​ច្រើនជាង​គេ ដែលមានរហូតដល់​៦៨,១ភាគរយ បន្ទាប់គឺ វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ មាន​១១​,៩ភាគរយ វិស័យ​សំណង់ ៦,១ភាគរយ និងថាមពល​ ៣,៥ភាគរយ ។ ក្រៅពីនេះ​មាន​វិស័យអចលនទ្រព្យ កសិកម្ម សណ្ឋាគារ និងការ​កម្សាន្ត​ជាដើម ។
សម្រាប់ការ​វិនិយោគ​របស់ចិន​នៅកម្ពុជា ត្រូវ​បានកត់សម្គាល់ឃើញថា​មានរោងចក្រ​ដំឡើង​រថយន្ត រោងចក្រ​ផលិត​សំបក​កង់រថយន្ត​ តំបន់សេដ្ឋកិច្ច វិស័យថាមពល​ ក្នុងនោះក៏មានគម្រោង​វិនិយោគជា​ប្រវត្តិ​សាស្តរ​លើ​ថាមពល​អគ្គិសនី ដើរ​ដោយកម្លាំង​ខ្យល់​នៅខេត្ត​មណ្ឌលគិរី ​។
អ្នកជំនាញ​អលចនទ្រព្យ​បាន​មើលឃើញថាការ​វិនិយោគរបស់​វិនិយោគិនចិន​នៅតែមានសារសំខាន់​ក្នុងសេដ្ឋកិច្ច​របស់កម្ពុជា ដោយការ​វិនិយោគ និងលំហូរទុនវិនិយោគមកពីប្រទេស​ចិន​បានផ្ដល់​ឱកាសការ​ងារ​​ដល់ពលរដ្ឋ​ និងធ្វើឱ្យ​ការនាំចេញរបស់កម្ពុជា​ទៅកាន់ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​មាន​កំណើន​ឡើង​មួយ​កម្រិត ។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ​ផាន់ ផល្លា រដ្ឋលេខាធិកា​រក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានមានប្រសាសន៍​លើកឡើង​កាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ថ្វីត្បិតតែឆ្នាំ២០២៥​កន្លងទៅនេះ កម្ពុជា​បានជួបប្រទះនឹង​បញ្ហា​មួយចំនួន ទាំង​កត្តា​ខាង​ក្នុង​និងក្រៅ ប៉ុន្តែកម្ពុជា​បាន​សម្រេច​នូ​វកំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​៥,២ភាគរយ  ។ អ្វីដែល​ពិសេស​នោះ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥​ កម្ពុជា​បានអនុម័ត​គម្រោងវិនិយោគរហូតដល់ ៦៣០​គម្រោង​ជាមួយនឹងទុនវិនិយោគ រហូតដល់​១០ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក ។​
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​បន្តថា​ លំហូរ​វិនិយោគផ្ទាល់​ពីបរទេស​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥​ក៏មានកំណើន​ខ្ពស់​ ហើយ​វិនិយោគិន​បរទេសដែល​កំពុង​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​ស្រាប់នៅកម្ពុជា​ក៏បានពង្រីកការ​វិនិយោគរបស់ខ្លួន​បន្ថែម​ ធ្វើឱ្យសកម្មភាពវិនិយោគ​នៅតែមានភាពទាក់ទាញ ។
ជា​កត់សម្គាល់ថា ថ្វីត្បិតតែ​ចិនបានឈរ​លំដាប់កំពូលទាំង​ការ​វិនិយោគ និងទេសចរ​ក៏​ដោយ​ កម្ពុជា​នៅតែបន្ត​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន និងទេសចរចិន​ចូលមក​បណ្ដាក់ទុន​និ​ង​ទស្សនា​នៅកម្ពុជា ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាស​លើកលែងទិដ្ឋាការ​សម្រាប់ជនជាតិ​ចិន សាក​ល្បងរយៈពេល​៤ខែ ចាប់ពី មិថុនា ដល់​ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៦ ។ តាមរយៈការ​លើកលែង​ទិដ្ឋាការ​ដល់ជនជាតិ​ចិន​នេះ រំពឹងថា​នឹង​ធ្វើឱ្យទេសចរ​និង​វិនិយោគិន​ចិន​ចូលមកកម្ពុជា​កាន់តែច្រើន​ឡើង​បន្ថែម ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ រដ្ឋាភិបាល​ចិន​ ក៏បាន​ជួយជំរុញ​វិនិយោគិន​របស់ខ្លួនមកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា​បន្ថែម​ផងដែរ ជាក់ស្ដែង​អភិបាលខេត្តជាំងស៊ូដែលបានមកទស្សនកិច្ច​នៅកម្ពុជា​កន្លងមក បានប្រាប់ថា នឹង​ជំរុញឱ្យវិនិយោគិនមកពីជាំងស៊ូ​មក​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា​បន្ថែមទៀត ពីព្រោះនៅកម្ពុជា​មានតំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​របស់ចិន ដែល​ងាយស្រួល​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​របស់វិនិយោគិន​ចិន​ ជាពិសេស​ការ​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅខេត្តព្រះសីហនុ ៕