ស្វែងយល់ពីអត្ថប្រយោជន៍​​សត្វ​អង្ក្រ​ង​ក្នុងវិស័យ​កសិកម្ម​ដែលមិននឹកស្មាន​
ភ្នំពេញ ៖ អង្ក្រង​ត្រូ​វបានមនុស្ស​មួយចំនួនចាត់ទុកជា​សត្វ​ចង្រៃ​​ដោយសារតែ​វា​រំខាន​ដល់​ការ​ប្រមូលផល​ដំណាំ​របស់កសិករ​ ហើយពេលខ្លះ​កសិករ​ក៏​បាន​ប្រើ​ថ្នាំបាញ់សម្លាប់​សត្វ​អង្ក្រង​ឬក៏​ដុត​សម្លាប់ពួកវាទៀតផង​ ប៉ុន្តែតាមពិតទៅ អង្ក្រងជា​សត្វ​ដែលមានអត្ថ​ប្រយោជន៍ខ្ពស់​ណាស់​ក្នុងការងារ​ដាំដំណាំ​របស់កសិករពី​សត្វ​ល្អិត​​យារ​យី​ទាំងឡាយ ។​
លោក​បណ្ឌិត គង់ រ៉ាដា​ អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យកសិកម្មកម្ពុជា​មួយរូប​បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា មែនទែន​ទៅ​អង្ក្រង​មានអត្ថប្រយោជន៍​ខ្ពស់ខ្លាំង​ណាស់ក្នុងវិស័យ​កសិកម្ម ក្នុងនោះលោក​បាន​អនុវត្ត​សាកល្បង​ដាក់​បញ្ចូល​សត្វ​អង្ក្រង​ទៅក្នុងចំកា​រស្វាយ​ចន្ទី។ ជាលទ្ធផល​សម្រាប់​ចំការ​ស្វាយ​ចន្ទី​ដែលមានសត្វ​អង្ក្រង​មានកា​រលូត​លាស់លឿន​ និ​ងហុច​ផលបានច្រើនជាង​ចំការ​ដែលមិនមាន​ដាក់បញ្ចូល​សត្វអង្ក្រង​ ។​
លោកបន្តឱ្យដឹងថា ស្វាយ​ចន្ទី​ប្រឈមនឹង​បញ្ហានៅរដូវ​លាស់​ត្រួយ​ ព្រោះថា​ពេលនោះសត្វ​ដង្កូវ និង​សត្វ​ល្អិត​ផ្សេងទៀត តែងតែមកយារ​យី ​និងស៊ីត្រួយស្វាយ​ចន្ទី​ និងមិនធ្វើឱ្យ​ស្វាយ​ចន្ទី​លូតលាស់​បានល្អ។​ ម្យ៉ាង​វិញទៀ​ត​សម្រា់ប​ចន្ទីដែលត្រូវ​ចេញផ្កា​ក៏ដូចគ្នា​ដែរ ​គឺ​តែងតែមាន​សត្វ​ល្អិត​មក​ស៊ី​ផ្កាចន្ទីធ្វើឱ្យ​វាមានផ្លែតិច ។ ប៉ុន្តែនៅពេលដើមចន្ទីណា​ដែល​មាន​សត្វ​អង្ក្រងច្រើន ដើមនោះនឹងទទួលបានទិន្នផលល្អ​ប្រសើរ ដោយ​សារ​តែ​​សត្វ​អង្ក្រង​វា​បានជួយ​កំចាត់​សត្វ​ល្អិតទាំង​នោះមិនឱ្យ​បំផ្លាញ​ត្រួ​យចន្ទី ឬ​ក៏​ផ្កា​ចន្ទី ដូច្នេះ​ទិន្នផល​ចន្ទី​នឹងទទួលបានផ្លែ​ផ្កាកាន់តែច្រើន ។
លោក​បណ្ឌិត​បន្ថែមថា​ កា​រយក​អង្ក្រង​មកដាក់​នៅ​ក្នុង​ចំការ​ដំណាំ​គឺមិនពិបាក​ទេ ហើយក៏មិនចាំបាច់​​ចិញ្ចឹម​ដូច​សត្វដទៃ​នោះដែរ គ្រាន់តែ​កុំ​សម្លាប់​វាដូចជា​បាញ់​ថ្នាំពុល​ ឬដុត​បំផ្លាញសំបុក​វាទៅបានហើយ វានឹង​បង្ក​ប​​ង្កើន​​​កូន​ចៅនៅចំការ​នោះកាន់តែច្រើន​ហើយ​នឹងជួយ​កាពារ​ដំណាំយើង​បានល្អផងដែរ ។​
ចំណែកអ្នកស្រី សៀង សុវណ្ណារឹម ​ម្ចាស់​ចំការ​ស្វាយចន្ទីមួយនៅក្នុងភូមិ ដូង​ ឃុំ​រីករាយ​ ស្រុករវៀង​ ​ខេត្ត​ព្រះវិហារ​ ក៏បានឱ្យដឹងផងដែរថា​ កាល​ពី​មុន​​ចំការ​ស្វាយ​ចន្ទីររបស់គាត់ គឺតែងតែ​មានសត្វ​ល្អិ​ត និង​ដង្កូវ​ស៊ីត្រួយ ហើយផ្កា​វិញក៏មិនសូវ​ជាប់​ច្រើនដែរ​​ ប៉ុន្តែ​នៅពេលមានអង្គការ​មួយចុះមកដល់មូលដ្ឋាន​របស់​គាត់និ​ងប្រា​ប់ពី​អត្ថប្រយោជន៍​សត្វ​អង្ក្រង​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម គាត់ក៏ចាប់ផ្ដើមអនុវត្តន៍​តាម ហើ​យ​ក៏​ឃើញថា​ទ​ទួល​បា​នទិ​ន្នផល​ដូច​គេ​ប្រាប់មែន ។​
ម្ចាស់ចំការ​រូប​នេះបាននិយាយថា​ ចាប់ពីពេលនោះមក​ពួកយើងក៏បាន​ថែរក្សា​សត្វ​អង្ក្រងនៅក្នុង​ចំការ​ស្វាយ​ចន្ទី និងមិនឱ្យអ្នកណាមក​គោះពង​វា​ឬ​មក​យកវាទៅ​ធ្វើម្ហូបនោះទេ ដោយ​ថែរក្សា​វា​ឱ្យនៅក្នុង​ចំការ​ស្វាយ​ចន្ទី​កាន់​តែច្រើន ៕