កត់សម្គាល់និន្នាការ​នៃការវិវត្តន៍វិស័​យអចលនទ្រព្យ​ក្នុង​រយៈ​ពេល២០ឆ្នាំនៅកម្ពុជា​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល​២០​ឆ្នាំកន្លងមកនេះ វិស័យអចលនទ្រព្យ​បានជួប​ព្យុះភ្លៀង និងភាព​រីក​ចម្រើនទៅតាម​ការ​ប្រែប្រួល​នៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា ក៏ដូចជាពិភពលោក ដែលធ្វើឱ្យសកម្មភាពនៃការទិញលក់ និង​តម្លៃ​​អ​ចលនទ្រព្យ​ក៏​មានការផ្លាស់ប្តូរ​ទៅតាមនោះផងដែរ ។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ​ PropNex Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា​ ក្នុង​រយៈពេល​២០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ​ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅកម្ពុជា​បាន​ឆ្លងកាត់ការ​ផ្លាស់ប្តូរ ​​និងរីក​ចម្រើន​គួ​រ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ ​ដោយក្នុង​នោះគិតចាប់ពីឆ្នាំ២០០៥​​ ដល់ឆ្នាំ ២០០៧​ គឺជា​ឆ្នាំដែលវិស័យ​នេះមានការរីកចម្រើនទៅលើ​ការ​បង្កើ​ត​​​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ ហើយ​វិនិ​យោគិ​នក្នុង​ និងក្រៅ​ប្រទេស​ក៏បានចូល​មក​បណ្ដាក់ទុន​ជា​បន្តបន្ទាប់​បង្កើត​រោងចក្រ​​ ។ ក្នុងដំណាក់​កាលនោះ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានកែប្រែ​ និង​បង្កើត​លក្ខន្តិកៈមួយចំនួ​ន​ដើម្បីទាក់ទង​វិនិយោគិន​បរទេស​ចូលមកបន្ថែមទៀត ។​
អ្នកស្រីបន្ត​ថា​ នៅក្នុងឆ្នាំ២០០៨ កម្ពុជា ក៏ដូចជា​ពិភពលោក​បានជួបនូវ​វិបត្តិ​ហិរញ្ញវត្ថុ​សកល​ ដែលជា​ពេល​វេ​លា​​​ធ្វើឱ្យធ្លាក់ចុះប្រតិបត្តិការ​ទិញលក់ និងការធា្លក់ចុះ​នៃតម្លៃ​អចលន​ទ្រព្យ​ក៏ដូចជា​ការ​ថយ​ចុះនូវ​រំហូរ​វិនិ​យោគិ​ន​បរទេស​ចូលមកកម្ពុជា ។ ក្នុងអំឡុងពេលនោះដែរ​ កម្ពជា​ក៏បានបាត់បង់​ចំនួន​ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេ​ស​​មួយចំនួនផងដែរ ដោយសារតែ​បញ្ហា​សេដ្ឋ​កិច្ច​ពិភព​លោក​​ ។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១០ ជា​ពេលវេលា​ដែលវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជាចាប់ផ្ដើមមានការ​រីក​ចម្រើនបន្តិច​ឡើងវិញក្រោយផល​ប៉ះពាល់​នៃវិបត្តិ​សេ​ដ្ឋ​កិច្ច​​សកល​ ។
អ្នក​ស្រីបន្ថែមថា នៅអំឡុងពេលនោះដែរ ​វិស័យសំណង់​ក៏ចាប់ផ្ដើមមានសកម្មភាពកម្រើកឡើងវិញ ការ​ទិញ​លក់​ចាប់ផ្ដើម​កើត​មានឡើងជា​ហូរ​ហែ​ រហូតដល់ឆ្នាំ២០១២​ ក្រោយពេល​រដ្ឋាភិបាលចេញ​ច្បាប់មួយ​ដែល​អនុញ្ញាតឱ្យជនបរទេស​អាចកាន់​កាប់អគារ​សហកម្មសិទ្ធិ​ចាប់ពីជាន់ទី១​ឡើងទៅ មានវិនិយោគិន​បរទេស​ជាច្រើន​ចូលមកកម្ពុជា​ វិនិយោគលើ​អគារ​សហកម្មសិទ្ធិ​ ខុនដូ និង​អាផាតមិនជាដើម។​ នៅឆ្នាំ២០១៧ ជា​ឆ្នាំមួយ​ដែល​វិស័យអចលនទ្រព្យ​ចាប់ផ្ដើមឡើង​ដល់​ចំណុ​ចកំពូល ដោយវិនិយោគិនបរទេស ជាពិសេស​ចិន​សម្រុក​ទៅ​កាន់​ខេត្តព្រះសីហនុ​ស្វែងរកការ​វិនិយោគបន្ទាប់ពី​រាជរដ្ឋាភិបាលបានបោះទុន​អភិវឌ្ឍន៍​លើ​ហេដ្ឋា​រច​នាសម្ព័ន្ធយ៉ាងច្រើននៅក្នុងក្រុង​ព្រះសីហនុ ។​ រហូតដល់​ឆ្នាំ២០១៩ វិស័យ​នេះ​ក៏​នៅតែមានស្ថានភាពល្អ​ប្រសើរ​​ ហើយរហូតដល់ឆ្នាំ២០២០​ក៏ចាប់ផ្ដើមមាន​បញ្ហា​ក្រោយការចាកចេញរបស់ជនជាតិចិនមួយភាគធំ ជាពិសេសវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ១៩ចូលមកយាយី ។​
យ៉ាងណាក៏ដោយ គិតត្រឹម​ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៣​ អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និងអគារ​លំនៅឋា​នដែល​បានដាក់​ឱ្យប្រើប្រាស់​សរុបមាន​ចំនួន​៤៦៦​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ​ក្នុងនោះ​គម្រោ​ងខុន​ដូសរុ​ប​មានចំនួន​១៣១​​គ​ម្រោង​ ស្មើនឹងប្រមាណ ​៧​ម៉ឺន​យូនីត​ គម្រោងអាផាតមិន​ មានចំនួន​១៧៧គម្រោង ស្មើនឹងប្រមាណ ១ម៉ឺន​យូនីត គម្រោងអគារ​ការិយាល័យ​មានចំនួន ៨៤​គម្រោង​ និង​គម្រោង​ទីផ្សារ​លក់​រាយ​មានចំនួន ៧១​គម្រោង​ ៕