ភ្នំពេញ ៖ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនដែលទើបតែងតាំងថ្មីប្រចាំនៅកម្ពុជា ឯកឧត្តម វ៉ាង វិនប៊ិន (Wang Wenbin) កំពុងជួយផ្សព្វផ្សាយពីវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាទៅកាន់ពិភពលោក ជាក់ស្ដែង កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ តាមរយៈគណនីទំនាក់ទំនងអេឡិចត្រូនិកផ្លូវការរបស់លោកផ្ទាល់បានសរសេរថា «ប្រទេសកម្ពុជា ជាគោលដៅដ៏ល្អឥតខ្ចោះ ដើម្បីទស្សនាប្រាសាទបុរាណ វប្បធម៌រស់រវើក និងធម្មជាតិស្រស់បំព្រងដ៏ទាក់ទាញ»។
ឯកឧត្តម វ៉ាង វិនពីន (Wang Wenbin) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនថ្មីប្រចាំកម្ពុជាកាលពីថ្ងៃទី៥ ខែកក្កដា បានមកដល់រាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីចាប់ផ្តើមអាណត្តិការទូតនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងបានថ្លែងប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានយ៉ាងខ្លីនៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញដោយបញ្ជាក់ថា ៖ ការក្លាយជាឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាទី១៨ គឺមានទាំងកិត្តិយស និងការទទួលខុសត្រូវ។
ការចេញផ្សាយជាផ្លូវការរបស់ក្រសួងព័ត៌មានបានកត់សម្គាល់ថា គឺជាជំហានវិជ្ជមានមួយរបស់ឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូតក្នុងការផ្សព្វផ្សាយវិស័យទេសចរណ៍របស់កម្ពុជាទៅកាន់ពិភពលោក។ ភាតរភាពនៃប្រទេសទាំងពីរបានចាក់ឫសយ៉ាងជ្រៅនៅក្នុងដួងចិត្តរបស់ប្រជាជនទាំងពីរ ហើយមិត្តភាពដែកថែបធ្វើជាគំរូសម្រាប់ប្រទេសដទៃទៀត។
ប្រទេសចិន និងកម្ពុជា រីករាយចំពោះចំណងមិត្តភាពប្រពៃណីដ៏ជ្រាលជ្រៅ ហើយបានរំលឹកដល់ប្រធានាធិបតីចិន លោក ស៊ី ជីនពីង ដែលបានលើកឡើងថា ចំណងមិត្តភាពរបស់កម្ពុជា-ចិន ប្រៀបបីដូចជាដើមឈើមួយដើមដ៏ធំដែលបានចាក់ឫសយ៉ាងជ្រៅ និងយ៉ាងរឹងមាំ។ ស្រដៀងគ្នានេះ កាលពីពេលកន្លងទៅ ព្រះបរមរតនកោដ្ឋ សម្តេចព្រះនរោត្តម សីហនុ ក៏ធ្លាប់បានប្រៀបធៀប មិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរទៅនឹងផ្កាដែលមិនចេះរុះរោយ។
ឯកអគ្គរាជទូតថ្មីរូបនេះបានបញ្ជាក់ពីការត្រៀមខ្លួន ដើម្បីធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយមិត្តកម្ពុជាទាំងអស់ ដើម្បីកាន់ដំបង និងបន្តនូវប្រពៃណីដ៏មានមោទនភាពនៃមិត្តភាពចិន-កម្ពុជា ព្រមទាំងបានសន្យាថា នឹងអនុវត្តដោយឥតងាករេនូវមតិឯកភាពសំខាន់ៗដែលមេដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីរសម្រេចបាន ខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈរ ដើម្បីពង្រឹងចំណងមិត្តភាពដ៏រឹងមាំ និងជំរុញសហគមន៍ចិន-កម្ពុជា ជាមួយនឹងអនាគតរួមគ្នាក្នុងយុគសម័យថ្មី ដើម្បីផ្តល់ភាពជាក់ស្តែងបន្ថែមទៀតសម្រាប់ប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ។
ឯកឧត្តម សុខ សូកេន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ បាននិយាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះថា នៅឆ្នាំ២០២៤ ប្រទេសចិនជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ ក្នុងចំណោមបណ្តាប្រទេសដែលមានចំនួនភ្ញៀវទេសចរមកទស្សនាកម្ពុជាច្រើនជាងគេ។
ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រីបានគូសបញ្ជាក់ថា ៖ កំណើនទេសចរណ៍ចិន គឺជាឱកាសដ៏សំខាន់មួយដែលមិនត្រឹមតែជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍កម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្កើតឱកាសវិនិយោគក្នុងវិស័យផ្សេងៗទៀត។
គួរបញ្ជាក់ថា វិស័យទេសចរណ៍ គឺជាសសរស្តម្ភមួយក្នុងចំណោមសសរស្តម្ភទាំងបួនដែលជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា បន្ថែមលើការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងទំនិញធ្វើដំណើរ កសិកម្ម សំណង់ និងអចលនទ្រព្យ។
សូមជ្រាបថា គោលដៅទេសចរណ៍ចំនួន ៤ របស់ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានចុះបញ្ជីក្នុងចំណោមតំបន់ទេសចរណ៍កំពូលទាំង២៥ របស់អាស៊ីនាពេលថ្មីៗនេះ នៅក្នុងកម្មវិធីពានរង្វាន់ចុងក្រោយបំផុតដោយ Tripadvisor ។ ក្រៅពីប្រាសាទបុរាណ ព្រះរាជាណាចក្រមានឆ្នេរសមុទ្រប្រវែង ៤៥០ គីឡូម៉ែត្រ ដែលលាតសន្ធឹងលើខេត្តភាគនិរតីចំនួន ៤ រួមមាន ខេត្តព្រះសីហនុ កំពត កែប និងខេត្តកោះកុង។
ប្រាសាទអង្គរវត្តនៃខេត្តសៀមរាបទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ ហើយប្រាសាទតាព្រហ្ម និងប្រាសាទបាយ័ននៃខេត្តបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ទី១៩ និងទី២០រៀងគ្នា ខណៈសារមន្ទីរប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែងរាជធានីភ្នំពេញទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ទី២២។
សូមជម្រាបថា ប្រទេសកម្ពុជាបានទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ ២,៦ លាននាក់ក្នុងរយៈពេលប្រាំមួយខែនៃឆ្នាំ២០២៤ កើនឡើង ២២ភាគរយបើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ដែលក្នុងនោះមាន ៣២៦ ០០៣ នាក់ជាជនជាតិចិន៕