" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-118866 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ខេត្តព្រះសីហនុ​ទទួល​បានសំណើ​សុំ​លើកទឹកចិត្តវិនិយោគ​ចំនួន​៩៧​គម្រោងតាម​រយៈ​កម្មវិធីពិសេស​របស់​រដ្ឋាភិបាល
ព្រះសីហនុ ៖ ក្នុងគោលបំណងជំរុញ​ និងស្ដារ​ការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ​ឡើង​វិញ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់​ចេញ​នូវ​ក​​ម្ម​វិ​ធី​ពិសេសដើម្បី​ជំរុញការ​វិនិយោគក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ​ ហើយមកដល់​​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​មានគម្រោងជាច្រើន​បាន​ចាប់ផ្តើមមានសកម្មភាពឡើងវិញ ទាំងការសាងសង់បន្តបញ្ចប់គម្រោង ក៏ដូចជាគម្រោងស្នើសុំវិនិយោគថ្មី ដែលរំពឹងថា​នឹងអាចធ្វើ​ឱ្យខេត្តព្រះសីហនុ​មានសកម្ម​ភាពផុសផុល​​​ល្អ​ប្រសើរឡើង​វិញ ។​​
ឯកឧត្ត ​ម៉ាង ស៊ីណេត អភិបាល​ខេត្តព្រះសីហនុ​បានមានប្រសាសន៍ថា​ កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ ឆ្នាំ២០២៤ របស់សម្តេចមហា​ប​វ​រ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយក​រដ្ឋ​ម​ន្ត្រីកម្ពុជា ដែល​បាន​ដាក់​ចេញ​ ​មកដល់ពេលនេះ ​អនុគ​ណៈ​ក​ម្មកា​រ​វិ​​និ​យោ​គខេ​ត្ត​ព្រះ​សីហ​នុទទួលបានសំណើសុំលើកទឹកចិត្តចំនួន ៩៧គម្រោង គម្រោងទទួលបានលិ​ខិត​អ​នុ​ញ្ញា​តជា​គោ​​លការណ៍ ៦១​គម្រោង គម្រោងដាក់ពាក្យស្នើសុំ តែមិនទទួលបានការឯកភាពចំនួន ៣គម្រោង គម្រោងបា​​ន​ដាក់​ពាក្យស្នើសុំ តែពន្យាមាន ៦គម្រោង ។
ឯកឧត្តម​បាន​បន្តថា ក្នុងរយៈពេល ៦ខែដើមឆ្នាំ២០២៤ ​សម្រាប់​វិស័យ​ទេសចរណ៍​​ ខេត្ត​ព្រះសី​ហ​នុ​ទទួ​ល​បា​ន​ភ្ញៀ​​វ​ទេសចរសរុប ២លាន ៨សែននាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវជាតិ ២លាន ៦​សែន​នាក់ និងភ្ញៀវបរទេសជាង ២០ម៉ឺ​ន​នាក់​ ​​បើធៀ​​ប​នឹង ៦ខែដើមឆ្នាំ២០២៣ មានការកើនឡើង ហើយភ្ញៀវទេស​ច​​រម​ក​ពីអឺរ៉ុ​ប​ភាគច្រើនគឺសំ​ដៅទៅកម្សាន្តនៅតំបន់កោះក្នុងក្រុងកោះរ៉ុង (ស្ទូចត្រី មុជទឹកមើលផ្កាថ្ម និងជីវៈចម្រុះ​បាត​សមុ​ទ្រ) ។ ​ដោយឡែក ចំពោះការដឹកជញ្ជូន រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់យកកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ ទៅដ​ល់​ស្រុកស្ទឹងហាវ ជាតំបន់ឧស្សាហកម្ម និងភស្តុភាកម្ម។
ឯកឧត្តម​បានបញ្ជាក់ថា​ ព្រះសីហនុ ជាខេត្តមានសក្តានុពលសម្រាប់ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងទេ​សច​រណ៍​ ។ ខេត្តព្រះសីហនុមានក្រុងចំនួន២ និងស្រុកចំនួន៣ មាន ២៩ឃុំ/សង្កាត់ ស្មើនឹង ១១១​ភូមិ ខេត្តមានកោះ៣២ ឆ្នេរ​ស​មុ​ទ្រ​មាន​ប្រវែង ១៧៥គីឡូម៉ែត្រ មានឧទ្យានជាតិលើគោក និងឧទ្យានជាតិបាតសមុទ្រ។
លោក​ សៅ ហុក​ ប្រធាន​​ក្រុមហ៊ុន​ KW Cambodia សាខា​ខេត្តព្រះសីហនុ​ បានមានប្រសាសន៍ថា ចាប់​តាំង​ពី​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​បានដាក់​ចេញ​នូវ​កម្មវិធី​ពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគ​ខេត្តព្រះ​សី​ហ​នុមក​ ឃើញ​ថា​មានការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់អ្នក​វិនិយោគច្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយក្នុងនោះ​ម្ចាស់​គម្រោងវិនិយោគ​ដែលជាប់គាំង​នៅក្នុង​ខេត្តមួយនេះ បានស្វះស្វែង​រក​ទុន​វិនិយោគមកអភិវឌ្ឍន៍​គម្រោង​​របស់ខ្លួន​ឡើងវិញ ហើយ​ខ្លះ​បានបញ្ចប់ទាំង​ស្រុង ខ្លះទៀត​បាន​ពាក់​កណ្ដាល និង​ខ្លះ​កំពុង​រៀបចំនី​តិ​វិធី​លើការ​វិនិយោគ​របស់ខ្លួន។
លោក​បញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ សកម្មភាពនៃការ​ទិញលក់អចលនទ្រព្យ​ ដីធ្លី​ នៅក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ចាប់​ផ្ដើម​កម្រើក​ឡើ​ងវិញ​បន្តិចហើយ​បើធៀបទៅនឹងកាលពី ៣ ឆ្នាំមុន ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​តម្លៃវិញនៅមិនទាន់ឡើង​ខ្ពស់​នោះ​ទេ ពោលគឺរក្សា​តម្លៃថេរ​ដដែល​ ៕