សហភាពអឺរ៉ុប នៅតែជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ធំរបស់កម្ពុជា ជាមួយទំហំទឹកប្រាក់កើនឡើងដល់ ៥,៣ពាន់លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ៖ សហភាពអឺរ៉ុប (EU) គឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ធំមួយរបស់កម្ពុជា ពោលគឺមានចំនួនរហូតដល់ប្រមាណ ១៦ភាគរយនៃបរិមាណនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិសរុបរបស់កម្ពុជា។ ជាក់ស្ដែង នៅក្នុងរយៈពេល១១ខែ ឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា និងសហភាពអឺរ៉ុប មានចំនួនសរុប ៥ ៣៧៦លានដុល្លារ កើនឡើងប្រមាណ ១០ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៤ ដែលមានត្រឹម ៤ ៨៨៤លានដុល្លារ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា។
គិតចាប់ពីខែមករា ដល់ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាបាននាំចេញទំនិញមានតម្លៃសរុប ៤ ​៥៨១លានដុល្លារទៅកាន់ប្រទេសនានាក្នុងសហភាពអឺរ៉ុប កើនឡើង ១៣,៦៨ភាគរយ ពោលគឺកើនពី ៤ ០៣០លានដុល្លារក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៤។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការនាំចូលពីសហភាពអឺរ៉ុបបានធ្លាក់ចុះ ៧ភាគរយ មកនៅត្រឹម ៧៩៤លានដុល្លារ ខណៈដែលទីផ្សារសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជានៅក្នុងសហភាពអឺរ៉ុប រួមមាន ប្រទេសអេស្ប៉ាញ ហូឡង់ អាល្លឺម៉ង់ បារាំង និងបែលហ្ស៊ិក។
ប្រភពដដែលបានឱ្យដឹងថា៖ ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា និងអេស្ប៉ាញ មានទំហំទឹកប្រាក់ជាង ១០០០លានដុល្លារ (១ ០៨៦.៨៦ លានដុល្លារ) បន្ទាប់មក ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ ឈរលំដាប់​ទី​២ ​មាន​ចំនួនជាង ១០០០លានដុល្លារ (១ ០០៦.៩៦លានដុល្លារ) ហូឡង់ ជាង ៩២៣លានដុល្លារ, បារាំង ជាង ៥២៣លានដុល្លារ និងទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា-ប៊ែលហ្សិក មានជាង ៤២៣លានដុល្លារ។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានលើកឡើងថា៖
«កំណើននៃទំហំពាណិជ្ជកម្មនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីទំនុកចិត្តកាន់តែខ្លាំងឡើងដែលអ្នកប្រើប្រាស់នៅតំបន់អឺរ៉ុបមានចំពោះគុណភាពផលិតផលកម្ពុជា។
គួរកត់សម្គាល់ថា ទំនិញសំខាន់ៗដែលកម្ពុជា បាននាំចេញច្រើនជាងគេ រួមមាន ៖ សម្លៀកបំពាក់ និងគ្រឿង​បន្ទាប់​បន្សំ ដែលធ្វើឡើងពីក្រណាត់ ផ្លែឈើ និងគ្រាប់ផ្លែឈើ ដែលអាចបរិភោគបាន ម៉ាស៊ីន និងឧបករណ៍​អគ្គិសនី ស្បែកជើង កៅស៊ូ និងផលិតផលធ្វើអំពីកៅស៊ូ ព្រមទាំងទំនិញសំខាន់ៗ​ផ្សេងទៀត ទៅកាន់​សហភាព​អឺរ៉ុប​ ​ក្រោម​គម្រោង​ ​E​B​A​។
កាលពីឆ្នាំ២០២៤ ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​រវាងកម្ពុជា-សហភាពអឺរ៉ុប សម្រេចបានទឹកប្រាក់ជាង ៥ ៣២៩ ពាន់​​លាន​ដុល្លារ ​បាន​កើន​ឡើងជាង ១៥​ ​ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣។ ក្នុងនោះកម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​ទៅកាន់​សហភាព​អឺរ៉ុប​ ​​​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ ៤​,​៤១ ​ពាន់លាន​ដុល្លារ​ ​កើន​ឡើងជាង២០​​ ​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ២០២៣ ខណៈ​ការនាំចូល​របស់​កម្ពុជា​ពី​សហភាព​អឺរ៉ុប​ជិត ៩១៨​លាន​ដុល្លារក្នុង​ឆ្នាំមុនថយចុះជាង៣ភាគរយ៕​