រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី ជំរុញឱ្យ​មានការ​ប្រែក្លាយច្រកចេញ-ចូល​តែមួយ ​ឱ្យទៅជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាជន​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលំណងជួយសម្រួលដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​មករកសេវាសាធារណៈពាក់ព័ន្ធនឹង​ដែនដី ដូចជា ​សេវាកាត់ប្លង់ ផ្ទេរកម្មសិទ្ធិ និង​សេវាកម្ម​នានា​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានគិតគូរ និងជំរុញឱ្យមានការប្រែ​ក្លាយច្រកចេញចូលតែមួយ​ទៅជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាជនក្នុងពេលឆាប់ៗ។​
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ​បានមានប្រសាសន៍ថា​ សេវាសព្វថ្ងៃនេះ មិនអាចបំពេញនូវអ្វីដែលប្រជាពលរដ្ឋចង់បាន និងដូចអ្វីដែលធ្លាប់គ្រោងធ្វើនោះទេ ពីព្រោះតម្រូវការមានច្រើន និងការរំពឹងខ្ពស់​ ដូច្នេះហើយ​ ត្រូវ​តែប្រែក្លាយច្រកចេញចូលតែមួយឱ្យទៅជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាជន ។ មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាជន​នេះ បានន័យថា ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មក​រកសេវាអ្វីគឺមាននៅតែកន្លែង​តែមួយ ឬមិនចាំបាច់​ធ្វើដំណើរ​ទៅរកសេវា​នៅកន្លែង​ផ្សេង ដោយអាច​ប្រើប្រាស់នៅផ្ទះក៏បាន និងអាច​ស្វែងរក​សេវាដោយខ្លួនឯងបាន ។​
ឯកឧត្តម​បន្តថា ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នឹងដាក់បញ្ចូល​សេវា​ដែនដីប្រមាណ​ជាង ​១ពាន់​សេវាកម្មនៅក្នុង​អនឡាញ ដែលប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​ស្វែងរក​បានដោយខ្លួនឯង​នៅតាមអនឡាញ​ ហើយនឹង​ដាក់ជា​បន្ត​បន្ទាប់ឱ្យបានទាំងអស់​ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ ខណៈដែលការងារ​នេះ ក៏អាចផ្ដល់​ចំណូលដល់​រដ្ឋ​ដើម្បីទ្រទ្រង់ការ​ចំណាយ​បានមួយកម្រិត​ដែរ ។
ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​បញ្ជាក់ថា ៖
«រាល់ចំណូលដែលទទួលបាន នឹង​ត្រូ​វបែងចែកទៅកាន់​ថ្នាក់ក្រោម ដើម្បីចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងមូល​ដ្ឋាន​តែម្ដង ហើយការងារ​នេះដែរ ក៏ត្រូវ​ការ​មានមន្ត្រីប្រចាំការនៅនឹ​ងកន្លែង​ផងដែរ​ ដូច្នេះ នៅថ្ងៃមុខទៀត យើង​នឹងពង្រីកសេវាទៅដល់​បណ្ដាធនាគារ គ្រឹះ​ស្ថាន​​ហិរញ្ញវត្ថុ​ជាដៃគូ​ ។ ឧទាហរណ៍ អតិថិជន​របស់ធនាគារ​អេស៊ីលីដា ដែលមាន​ទ្រព្យ​ត្រូ​វបង់ពន្ធ​ដូច​ជា ​ផ្ទះ ដី ជាដើម ខាងធនាគារ​អាច​បង្កើតប្រអប់មួយ​សម្រាប់ឱ្យអតិថិជន​ជាម្ចាស់ទ្រព្យ​អាច​បង់ថ្លៃសេវា​ដោយមិនចាំបាច់មកកាន់​ច្រកចេញតែមួយ​នៅឆ្ងាយពីផ្ទះដូច​មុនទៀតទេ» ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា​ ក្នុង​ទិសដៅសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៦​របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី ​នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ​ក្រសួងនឹង​ជំរុញសម្រេច​ឱ្យបាន​នូវទស្សនទាន​ សេវាកម្ម​គាប់​ចិត្ត ដោយការ​បង្កើតមជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាជន និង​ប្រែក្លាយ​សេវាសាធារណៈឱ្យដំណើរការ​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ តាមរយៈការ​បង្កើតក្រុមការងារ​បរិវត្តកម្ម​ឌីជីថល ការទ្រទ្រង់​ថវិកា ការ​កសាងប្រព័ន្ធការងារ​បែបឌីជីថល​ ការ​រៀបចំមជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យ ការធ្វើទំនើបកម្ម​សេវាសាធារណៈរបស់​ក្រសួង​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ការ​តភ្ជាប់ជាមួយ CBC ធនាគារ​ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​វិស័យឯកជន ប្រព័ន្ធសុវត្ថិភាព​នៃការផ្ដល់សេវា​សាធារណៈ តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ​ ការធ្វើទំនើបកម្ម​ប្រព័ន្ធចុះបញ្ជីដីធ្លី និងការ​គ្រប់គ្រ​ងតាមដាន​ត្រួតពិនិត្យ​ និងអភិវឌ្ឍជា​ប្រចាំ ៕