ឥណ្ឌូនេស៊ី មើល​ឃើញពីតម្រូវការអនាគត ងាកមកវិនិយោគ និងកសាងរោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរ
ឥណ្ឌូនេស៊ី បើទោះបីជាមិនសូវមានឈ្មោះល្បីល្បាញលើឆាកអន្តរជាតិដូចទៅនឹងមហាអំណាចអាមេរិក, ចិន, រុស្ស៊ី និងអឺរ៉ុបក្តី ប៉ុន្តែក្នុងនាមជាប្រទេសដែលមានប្រជាជនច្រើនជាងគេបំផុតទី៤លើសកលលោក និងជាប្រទេសមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងរឹងម៉ាំយ៉ាងឆាប់រហ័សផងនោះអ្នកជំនាញជាច្រើនបានព្យាករណ៍ថា ឥណ្ឌូនេស៊ីកំពុងដើរលើវិថីមួយដែលអាចក្លាយទៅជាមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចរបស់សកលលោកជាមិនខានក្នុងពេលអនាគត។
ស្ថិតនៅក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅមុខបន្តិចម្តងៗ ឥណ្ឌូនេស៊ីបានខិតខំធ្វើការងារ និងអភិវឌ្ឍខ្លួនទៅលើគ្រប់វិស័យដើម្បីត្រៀមខ្លួនក្លាយជាមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចដ៏ធំមួយនៅក្នុងតំបន់ និងនៅក្នុងពិភពលោក ដោយក្នុងនោះអ្វីដែលមិនអាចខ្វះបានគឺជាតម្រូវការលើវិស័យថាមពលជាចាំបាច់។ ជាឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែងពេលបច្ចុប្បន្ននេះប្លុកអឺរ៉ុបបានក្លាយទៅជាគំរូស្រាប់ចំពោះមុខដែលកើតមានវិបត្តិថាមពលដ៏ធ្ងន់ធ្ងរបណ្តាលមកពីការធ្វេសប្រហែសអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ដែលពឹងផ្អែកលើការផ្គត់ផ្គត់ថាមពលមួយផ្នែកធំពីបរទេសដែលជាហេតុធ្វើឲ្យមានការដើរថយក្រោយនៃសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងខ្លាំងក្នុងនាមជាមហាអំណាចមួយដែលរបស់ពិភពលោក។
ថ្មីៗនេះ ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ីបានប្រកាសអំពីផែនការក្នុងការអភិវឌ្ឍ និងសាងសង់រោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរជាលើកដំបូងមួយរបស់ខ្លួន ដើម្បីអាចក្លាយខ្លួនជាប្រទេសដែលមិនមានការបំពុលបរិស្ថាន១០០ភាគរយ ឬ Net Zero Emission ផង ជាពិសេសដើម្បីអាចផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការក្នុងស្រុកផង។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជាប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ីបានចេញច្បាប់ហាមឃាត់ការអភិវឌ្ឍន៍អាវុធនុយក្លេអ៊ែរ ឬការប្រើប្រាស់អាវុធនុយក្លេអ៊ែរ និងធ្លាប់ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាលើសន្ធិសញ្ញាស្តីពីការមិនរីកសាយភាយនៃអាវុធនុយក្លេអ៊ែរនៅថ្ងៃទី២ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៧០ មកក្តី ប៉ុន្តែឥណ្ឌូនេស៊ីបានចែងយ៉ាងច្បាស់នៅក្នុងច្បាប់របស់ខ្លួនថា រដ្ឋាភិបាលអាចធ្វើការប្រើប្រាស់ និងស្រាវជ្រាវ ឬអភិវឌ្ឍរោងចក្រដើរដោយថាមពលបានដោយមិនមានប្រឆាំងទៅនឹងច្បាប់របស់អន្តរជាតិណាមួយឡើយ។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី ផែនការដ៏ធំមួយនេះនឹងត្រូវចំណាយលុយរបស់រដ្ឋាភិបាលឥណ្ឌូនេស៊ីដល់ទៅខ្ទង់ពាន់លានដុល្លារ ខណៈដែលគម្រោងនឹងអាចប្រើប្រាស់ពេលវេលាដល់ទៅរាប់ទសវត្សរ៍ ឬចន្លោះពីឆ្នាំ២០៣៩ ទៅ២០៤៥ ទើបអាចឲ្យរោងចក្រដំបូងនេះចាប់ផ្តើមដំណើរការជាស្ថាពរបាន ប៉ុន្តែសម្រាប់ទស្សនៈវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់ឥណ្ឌូនេស៊ីរោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរគឺពិតជាមានភាពសំខាន់បំផុតក្នុងកិច្ចការងារអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិ។
មកដល់ពេលនេះឥណ្ឌូនេស៊ីមិនទាន់បានធ្វើការបញ្ជាក់ច្បាស់អំពីទីតាំង និងព័ត៌មានលំអិតផ្សេងទៀតអំពីគម្រោងសាងសង់នេះនៅឡើយទេ ពីព្រោះថាវាទើបស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់កាលចាប់ផ្តើម ហើយក៏កំពុងស្វែងរកអ្នកវិនិយោគមកចូលរួមការងារនេះជាមួយគ្នាផងដែរ។ គួរឲ្យដឹងដែរថា រោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរ គឺជារោងចក្រដែលផលិតថាមពលស្អាត និងមិនបំពុលដល់បរិស្ថានឡើយ ប៉ុន្តែប្រសិនបើមិនមានការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់រោងចក្រ និងសារធាតុវិទ្យុសកម្មឲ្យបានត្រឹមត្រូវទេនោះរោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរនឹងអាចក្លាយទៅជាមហន្តរាយដ៏ធ្ងន់ធ្ងរបំផុតសម្រាប់ជីវិតមនុស្សសត្វមានជីវិតទាំងអស់ដែលរស់នៅក្បែរនឹងទីតាំង៕