" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-98777 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អង្គការសង្គមស៊ីវិលរំពឹងនូវសន្តិសុខថាមពល ក្រោយរដ្ឋាភិបាលផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់​លើគម្រោង​​ថាមពលកកើតឡើងវិញ
ភ្នំពេញ ៖ នាពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពលបានចេញសេចក្ដីប្រកាសមួយស្ដីអំពីផែនការនៃការពន្លឿន​គម្រោងថាមពលកកើតឡើងវិញសម្រាប់រយៈពេលប្រាំពីរឆ្នាំខាងមុខ ដោយកសាងបន្ថែមនូវថាម​ពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពវារីអគ្គិសនី ព្រមទាំងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់​ថាមពល​ធ្យូង​​ថ្មកម្រិតធំនៅប្រទេសកម្ពុជា។
យោងតាម​សេចក្តី​ប្រកាស​របស់ក្រសួងរ៉ែ​ និងថាមពល​​ផងដែរ ប្រទេសកម្ពុជា​នឹង​តម្លើង​គម្រោង​ថាមពល​​សូឡាចំនួន២ ជីហ្គាវ៉ាត់បន្ថែម​ ដែល​នេះ​ជា​ចំនួនកើនឡើង​ទ្វេ​ដងនៃផែនការក្រោមការ​ដឹកនាំ​​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៅអាណត្តិមុន។ ក្រៅពីនោះ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក៏មាន​គម្រោងបន្ថែម​ទំហំផ្ទុកវារី​អគ្គិសនីថ្មីចំនួន ១ជីហ្គាវ៉ាត់ នៅឆ្នាំ ២០២៨ផងដែរ។
តាមរយៈការគិតគូរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីចំពោះវិស័យថាមពលស្អាតបែបនេះ អង្គការ Energy Lab ដែលជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលបានបង្ហាញនូវសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់ និងថានេះជាមហិច្ឆតារបស់រដ្ឋា ភិបាលក្នុងការបង្កើនថាមពលស្អាតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ទាក់ទិននឹងចំណុចនេះ លោក ណត្តារុណ ង៉ោ​ សឺន នាយកប្រចាំប្រទេសអង្គការអេននឺជីឡេប បានមានប្រសាសន៍ថា៖
«ការពង្រីកមហិច្ចតាថាមពលកកើតឡើងវិញនឹងជំរុញ​ឲ្យមានការផ្លាស់​ប្ដូរជាវិជ្ជមានយ៉ាងធំធេងក្នុង​ការពង្រឹងសន្តិសុខថាមពលរបស់កម្ពុជា តាមរយៈការប្រើប្រាស់សក្តា​នុពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ​ ខ្យល់​​​​ និងទឹករបស់កម្ពុជា។»
លោកបន្ថែមទៀតថា អង្គការអេននឺជីឡេប រីករាយ​នឹងសហការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ដើម្បី​ជំរុញឲ្យមានការវិភាគ​កាន់តែស៊ីជម្រៅ​​​ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយដើម្បីជំរុញឲ្យមានអន្តរកាល​ថាមពលស្អាត។ ដែលនឹងរួមបញ្ចូលទាំងការវាយតម្លៃយ៉ាងលម្អិតអំពីគន្លឹះ​សំខាន់ៗដែលកម្ពុជា​អាចសម្របសម្រួលនិងរៀបចំថាមពលអាគុយ ប្រព័ន្ធទំនប់វារីអគ្គិសនី យានយន្តអគ្គិសនី និងបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗផ្សេងទៀតដើម្បីពង្រឹង​តុល្យភាព​បណ្ដាញអគ្គិសនី​​ និងភាពរឹងមាំរបស់សន្តិ​សុខថាមពល ព្រមទាំងរួមចំណែកដើម្បីសម្រេច​បាននូវគោលដៅ​អព្យាក្រឹតកាបូននៅឆ្នាំ​២០៥០ខាងមុខផងដែរ។
ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការពង្រឹងសន្តិសុខថាមពលនេះទៀតសោត អង្គការអេននឺជីឡេប ក៏នឹងសិក្សា​ពីជម្រើស​​ និងគម្រោងដែលអាចធានាថា ឧស្ម័នធម្មជាតិថ្មីដែលបានស្នើ​ឡើង​នឹងមាន​ភាពបត់បែន​ និងសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីគាំទ្រដល់ការបង្កើតថាមពលកកើតឡើងវិញ ។
លោក ណត្តារុណ ង៉ោ​ សឺន ក៏បានបន្តសង្កត់ធ្ងន់ផងដែរថា៖
«អង្គការអេននឺជីឡេប ត្រៀមខ្លួនរួចជា​ស្រេចក្នុងការពន្លឿនអន្តរកាលថាមពលនេះ ដើម្បីជាប្រយោជន៍​ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ និងឈានទៅរកសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែល្អប្រសើរ សន្តិសុខថាមពលកាន់តែរឹងមាំ និងសង្គមដែលមាន​បរិយាកាសកាន់តែបៃតង»។
គួរបញ្ជាក់ថា អង្គការអេននឺជីឡេប គឺជាអង្គការមិនមែន​រដ្ឋាភិបាល ដែលមានគោលដៅបង្កើន​បរិមាណ​​ថាមពលស្អាតនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងជម្រុញឲ្យកម្ពុជាអាចសម្រេចបាននូវគោល​ដៅ​អភិវឌ្ឍន៍ឆ្នាំ​ ២០៣០ របស់ខ្លួន និងក្លាយជាប្រទេសដែលមានស្ថានភាពចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់៕