អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ​ចាយអស់​ ១,១ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិកហើយ ខណៈ​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជុំវិញ​បន្ថែម
ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹមដើមខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤​នេះ ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍​ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ​ នៅ​ស្រុក​​កណ្ដាល​ស្ទឹង ​ខេត្តកណ្ដាល និងស្រុកបាទី ខេត្ត​តាកែវ បាន​ចំណាយ​ទឹក​ប្រាក់​​អស់​ប្រមាណ ១,១ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ហើយ ក្នុងចំណោមទឹកប្រាក់​គ្រោង​១,៥ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក និង​សម្រេច​បានលទ្ធផល​ប្រមាណ៧៥​ភាគរយ។
លោក ​វ៉ាន់ ចន្ទី អគ្គនាយក​គោល​នយោបាយ​ដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាស​​ បានថ្លែ​ងកាលពីពេលថ្មីៗនេះឱ្យដឹង​ថា រហូតមកដល់ពេលនេះ ដំណើរការ​សាងសង់​ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតេជោ មិន​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​អ្វី​នោះទេ​ ហើយបើ​តាមផែនការ​ គម្រោង​ព្រលានយន្តហោះ​មួយ​នេះ នឹងដាក់​ដំណើរ​ការ​ដំណាក់​កាលទី​១​នៅ​ដំណាច់​ឆមាស​ទី​១​ឆ្នាំ២០២៥​ខាងមុខនេះ ។​
លោក ​វ៉ាន់​ ចន្ទី​ បានបន្ថែមថា នៅពេល​គម្រោងអាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​តេជោ សាងសង់​រួចរាល់​ទាំងស្រុង វានឹង​ជួយលើក​មុខ​មាត់​ប្រទេស​កម្ពុជា ជាពិសេស​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ដែល​នឹង​​ជួយទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ​​បរទេស​មក​ទស្សនា ​និងសម្រាក​កម្សាន្តនៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែមទៀត ។
បើ​តាមអ្នកឧកញ៉ា​ ឆារស៍ វ៉ាន់ នាយកគ្រប់គ្រង នៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា អ៊ែរផត អ៊ិនវេសមិន ឯ.ក បាន​មាន​ប្រ​សា​សន៍​ឲ្យដឹ​ង​ដែរ​ថា ការ​សម្រេចបានលទ្ធផលជាង ៧៥% ក្រុម​ហ៊ុន​អភិ​វឌ្ឍ​ន៍ លើព្រលានយន្តហោះថ្មីនេះ បាន​ចំណា​​យ​ទឹកប្រាក់​ក្នុង​ការ​សាង​សង់​ចំនួន​ ១ ១០០លានដុល្លារ​អាមេរិក លើ​ទំហំផ្ទៃដីជាង ​២ ៦០០​ហិចកតា ។
ស្រ​បនឹង​គម្រោងព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ​​នឹង​ដាក់ដំណើរ​ការ​នូវ​ដំណាក់​កាលទី​១​នៅពាក់​កណ្ដាល​​ឆ្នាំ ២០២៥​ខាងមុខនេះ បច្ចុប្បន្ន​រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បាន​រៀបចំ​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ បន្ថែម​​នៅ​តំបន់​ជុំ​វិញ​​គម្រោងនេះ ជាក់ស្ដែង​នៅដើមសប្ដាហ៍​នេះដែរ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលស​ម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ​​បាន​បើក​​ការដ្ឋាន​សាងសង់ស្ពានអាកាស​ភ្លោះ​ត្រង់ចំណុច​ផ្លូវ​៦០​ម៉ែត្រ និងផ្លូវជាតិលេខ​២​  ដើម្បី​សម្រួល​ការ​ធ្វើ​ដំ​ណើរ​នៅតំបន់​ប៉ែក​ខាងត្បូងភ្នំពេញ ដោយ​រំពឹងថា​នឹង​មានភាពមមាញឹកខ្លាំង​នៅពេល​ ព្រលាន​យន្ត​ហោះ​​​អន្ត​រ​ជាតិ​តេជោ​បាន​ដាក់​ដំណើរ​ការ​នៅឆ្នាំក្រោយ ។
សម្ដេច​ធិបតីក៏បាន​មានប្រសាសន៍​ជុំវិញការអភិវឌ្ឍ​នៅ​តំបន់ជុំវិញព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ​ ដោយ​រំពឹង​ថា​ ភ្នំពេញនឹង​មានការរីក​ចម្រើនខ្លាំង ជាពិសេស​ទៅកាន់តំបន់​ប៉ែក​ខាង​ត្បូងភ្នំពេញ​ដូចជា​តំបន់ទន្លេ​បាទី​ និង​តំបន់ភ្នំ​តាម៉ៅ​ជាដើម ហើយ​សម្ដេច​ក៏ជំរុញឱ្យ​មន្ត្រី​ត្រូវ​រៀបចំ​ផែនការ​មេ ​និង​អនុវត្តផែន​កា​រមេ​ឱ្យ​បាន​តឹងរ៉ឹង​បំផុត​ ។
លោក ​ប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន ​Advance បានមាន​ប្រសាសន៍​ថា​ តំបន់​ជុំវិញ​ព្រលានយន្តហោះ​អន្តរជាតិ ​​ជាពិសេស​នៅតំបន់​ផ្លូវជាតិលេខ​២​ចាប់ពីរង្វង់មើល​កួរស្រូវ នឹងក្លាយជា​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ឧស្សាហកម្ម​ដ៏​មានសក្ដានុពល​ និងអាច​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិនក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហម្ម​ចូលទៅ​បណ្ដាក់ទុន​បន្ថែមទៀត ៕