CBC ៖ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលនៅកម្ពុជាបន្តរក្សា​​កំណើន​ដ៏រឹងមាំក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ ៖ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​សម្រេចបាននូវ​កំណើន​ដ៏រឹងមាំ​ ដោយសមតុល្យឥណទាន​ និងចំនួនគណនីឥណទាន ​មានការកើនឡើងក្នុងគ្រប់តំបន់ ខណៈចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលវិញ​ មានការធ្លាក់ចុះតិចតួចក្នុងត្រីមាសទី២បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ នេះបើយោតាមការលើកឡើងរបស់ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌី (CBC)។
នៅត្រឹម​ត្រីមាសទី២ នៃឆ្នាំ២០២២នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance) ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានធ្លាក់​ចុះ​ជារួម​ ​–១១%។ ពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យមាន​ការធ្លាក់​ចុះចំនួន ​ –១៦% ដែលក្នុងនេះតំបន់ឆ្នេរ មាន​ការ​ធ្លាក់ចុះទាបបំផុតចំនួន​ –២៨%។ ការស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន មាន​ការធ្លាក់ចុះ​ចំនួន ​–១១%។ ជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ​ការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទាន នៅតែ​មាន​ការកើន​ឡើង​ចំនួន​ +២៣%។
បម្រែបម្រួលជាភាគរយទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទាន ក៏មានការធ្លាក់​ចុះគឺចំនួន -0,៤%​ ដែលចំនួននៃអាត្រាធ្លាក់ចុះនេះ គឺធ្លាក់ចុះតិចជាងកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២២ ត្រីមាសទី១: -៣%)​ និងធ្លាក់ចុះរិតតែតិច បើធៀបកាលពីត្រីមាសដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២១ (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី២: –៣៥%)។​ ខណៈពេលដែលមាន​ការធ្លាក់ចុះតិចតួចនៃការ​ស្នើ​សុំ​កម្ចី​​ប្រើ​ប្រាស់​ផ្ទាល់​ខ្លួនមាន​ ​ចំនួន​ -៣%​ ដែលកម្ចី​​ប្រើ​ប្រាស់​ផ្ទាល់​ខ្លួននេះមានចំណែកធំជាងគេក្នុងចំណោមប្រភេទឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលផ្សេងទៀត។
គិតត្រឹមខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន +៣,៤១% ប្រៀបពីត្រីមាសមុន ដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានចំនួន ១,៤៣ លាន។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៧៩,៤៤% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈចំណែកតូចជាងនេះគឺកម្ចីប័ណ្ណឥណទាន (៨,២៤%) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (១២,៣១%)។ កំណើននេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងគ្រប់តំបន់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (+៣,៦% នៅតំបន់​ទំនាប និងតំបន់ឆ្នេរ +​៣,៤%​ នៅតំបន់ខ្ពង់រាប ហើយ +២,៩% នៅតំបន់ទន្លេសាប)។
សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត +៤,២៨% គិតត្រឹមពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២​។ នៅត្រីមាសទី២នេះ សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១៣,០៣ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​​ត្រឹមតែ​ ១២,៣១% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុបក៏ដោយ កម្ចីអចលនទ្រព្យនៅតែមានលើសពីពាក់កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ៥៤,៦៩% ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៤,៥៧%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៧៤% តែប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានកំណើនវិជ្ជមាននៅ ៣តំបន់​ដូចជា តំបន់ឆ្នេរ +៨,៦% តំបន់ទន្លេសាប +៥,៤% តំបន់ទំនាប +៣,៩%​ ហើយមានសមតុល្យឥណទានអវិជ្ជមាននៅតំបន់ខ្ពង់រាប -០,២%។
អនុបាទ 30+DPD កើន​ឡើង​ពី ២,៣៥% នៅក្នុង​ត្រីមាសទី១ ដល់ ២,៤៧% ក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២២។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទានជាមួយនឹង អនុបាតចំនួន ៤,២៨%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការកើន​ឡើង​ជារួម ១០% នៅទូទាំងតំបន់។ ការកើន​ឡើងដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ខ្ពង់រាបដែលបានកើន​ឡើងចំនួន ២៣%, តំបន់ទំនាបកើន​ឡើង​ចំនួន ១៣%,  តំបន់ទន្លេសាបមានការកើនឡើង ២%។ ខណៈពេលដែល​តំបន់​ឆ្នេរ​មាន​ការធ្លាក់ចុះ​ចំនួន ​-៤%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័នមានកម្រិតខ្ពស់គឺ ៧១,៧២%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៨,២៨%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីកម្ចីចំនួនតែ ១ មាន ៥៩,១១%, ​ អ្នកមានគណនីឥណទាន ចំនួន ២ មានចំនួន ២៧,៧៣% និងអ្នកដែលមានគណនីឥណទាន ចំនួន ៣​ មានចំនួន ៩,៥៤% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានច្រើនជាង៣ មានចំនួន ៣,៦២% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌី បានមានប្រសាសន៍ថា
លោកបានបន្ថែមទៀតថា គុណភាពកម្ចីមានភាពថមថយ ជាមួយនឹងការកើន​ឡើងនៃអនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ ពី ២,៣៥ ក្នុងត្រីមាសទីមួយ មកដល់២,៤៧%ក្នុងត្រីមាសទីពីរ ២០២២នេះ៕