" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-73953 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រសួងការងារ ៖ វិស័យឯកជនមិនមែនត្រូវការកម្លាំងពលកម្មដែលមានការសិក្សាខ្ពស់ទាំងស្រុងនោះទេ
ក្រសួងការងារតាមរយៈអ្នកនាំពាក្យបានគូសបញ្ជាក់ពីតម្រូវការរបស់វិស័យឯកជនដែលមិនមែនចង់បានធនធានមនុស្សដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រទាំងអស់នោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេក៏ត្រូវការកម្លាំងពលកម្មជំនាញមួយផ្នែកទៀតដែលជាធនធានមានបច្ចេកទេស ដោយមិនចាំបាច់មានការសិក្សាចំណេះដឹងទូទៅខ្ពស់ពេកនោះទេ សំដៅលើអ្នកបានឆ្លងកាត់វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលខ្លីនៅតាមវិទ្យាស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេសនានា។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាល និងវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម ហេង សួរ បានឱ្យដឹងថា ដើម្បីជួយសម្រួលទៅដល់យុវជនដែលមានតម្រូវការរកចំណូលជូនគ្រួសារបន្ទាប់ពីបញ្ចប់ថ្នាក់មធ្យមសិក្សា ក្រសួងបានបង្កើតជាវិទ្យាស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ និងបច្ចេកទេស (TVET) ទៅតាមបណ្តាខេត្ត ក្រុងស្ទើរទូទាំងប្រទេស។
ការបណ្ដុះបណ្ដាលនៅតាមវិទ្យាស្ថានទាំងនោះនឹងមិនទាមទាររយៈពេលយូរពេកទេ គឺត្រឹម១ឆ្នាំ ២ឆ្នាំ ឬវគ្គខ្លះមានត្រឹមតែរយពេល៦ខែ ដែលអាចឆ្លើយតបបានលឿនទៅនឹងតម្រូវការស្វែងរកការងាររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសយុវជន និងម្ខាងទៀតក៏ត្រូវនឹងតម្រូវការជ្រើសរើសកម្មករជំនាញរបស់វិស័យឯកជន។ នេះបើតាមការលើកឡើងបន្ថែមរបស់ឯកឧត្តម ហេង សួរ។
ទាំងអស់នេះ ជាការលើកទឹកចិត្តទៅដល់យុវជនខ្មែរ ចំពោះការខិតខំបង្កើតជំនាញរបស់ខ្លួន បើសិនជាខ្លួនមិនមានលទ្ធភាពក្នុងការបន្តការសិក្សាទៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។ នេះក៏ជាការបញ្ចាក់ផងដែរថា លទ្ធភាពនៃការទទួលបានការងារ គឺមិនបានស្ថិតនៅលើកម្រិតសិក្សានោះទេ។
បន្ថែមពីនេះផងដែរ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារដដែលនេះក៏បានបង្ហាញទិន្នន័យនៃគ្រឹះស្ថាន TVET នៅកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នមានចំនួន ១០៧ គ្រឹះស្ថានដែលស្ថិតនៅចំណុះក្រសួង។ ក្នុងនោះមាន ៣៧ ជាគ្រឹះស្ថានរបស់រដ្ឋ ហើយក្នុងចំណោម៣៧ស្ថាប័នរបស់រដ្ឋគឺមាន ២៨ គ្រឹះស្ថានដែលទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រ ISO បន្ទាប់ពីគ្រឹះស្ថានទាំងនោះមានការធ្វើទំនើបកម្ម និងកែលំអរប្រព័ន្ធអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាល។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងចន្លោះឆ្នាំ២០១៨ ដល់ ២០២៣ ក្រសួងការងារបានបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកវិញ្ញាបនបត្រ​កម្រិតខ្លី​បានជាង ២៦ម៉ឺននាក់ ដែលភាគច្រើនធ្វើឡើងនៅតាមសហគមន៍។ ក្រៅពីនោះក៏មានវគ្គកម្មករជំនាញ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មលឿនរបស់វិស័យ ឯកជន និងជាកម្មវិធីដែលមានភាពបត់បែនសម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋផងដែរ។
គួររំលឹកថា ក្នុងឆ្នាំ២០១៣-២០១៧ ព័ត៌មានទីផ្សារការងារដែលក្រសួងប្រមូលបាន និងចងក្រងទុកមានប្រមាណជាង ៣០ម៉ឺនកន្លែង ដោយឡែក សម្រាប់រយៈពេល៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ព័ត៌មានទីផ្សារ ការងារដែលប្រមូលបាន និងផ្សព្វផ្សាយបានកើនឡើងដល់ជាង ៥២ម៉ឺនកន្លែង។ ចំនួនអ្នកដែលចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារធ្វើនៅក្នុងទីភ្នាក់ងារជាតិ និងមុខរបរក៏បានកើនឡើងពី ៤ម៉ឺនជាង ទៅ៩ម៉ឺនជាងអ្នក រីឯអ្នកដែលទទួលបានការងារធ្វើចេញពីការចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារក៏បានកើនឡើងពី១ម៉ឺននាក់ ទៅ២ម៉ឺន១ពាន់នាក់ផងដែរ៕